2019. 09. 22. - 03:36

Japán Whiskyk

10 dolog, amit tudni kell a Japn Whiskykről

  1. Japán a világ 3. legnagyobb Whisky előállítója Skócia és Amerika után.
  2. Az első nagy elismerést 2001-ben szerezte.
  3. Ezt követően megnyerte 2. nagy presztízsű díját: WORLD WHISKY AWARDS 2008
    1. YOICHI 20 YEARS (Best Single Malt)
    2. HIBIKI 30 YEARS (Best Blended Whisky)
  4. A Japán whiskyről 1923-óta beszélhetünk.
  5. A Japán Whisky legnagyobb eladása a II. Világháború idejére tehető. A nagy whisky fellendülés 1970-1980 között volt, amikor megnövekedett az import whiskyk eladása.
  6. Japánban sok új lepárló nyitott meg és jópár Sake főző is átalakult whisky lepárlóvá, hogy a megnövekedett keresletet eltudják látni.
  7. 1980-ra a whisky ipar hanyatlásnak indult Japánban, ami miatt sok lepárló bezárt.
  8. A megmaradt lepárlók saját egyéniségük szerint próbálják előállítani a whiskyjüket, azonban leginkább a skót mintát követik.
    1. általában 2 x párolják le
    2. a malátázott árpát főként Skóciából, valamint Ausztráliából importálják
    3. az amerikai bourbon hordókat Skóciából, a sherrys hordókat pedig Spanyolországból importálják.
    4. néhány whiskyt japán hordókban érlelnek (MIZUNARA), ami különleges ízeket, aromákat és karaktert biztosít az italnak.
  9. Néhány japán újításnak köszönhetően szélesebb választékot tudnak előállítani.
    1. különböző formájú lepárlók
    2. különböző élesztő fajták
    3. különböző árpa keverékek, valamint egyéb gabona
    4. hordó érlelés
  10. Az 50-es 60-as években Japánban leginkább High Ball-ként, azaz szódával fogyasztották a whiskyt. Ez a fogyasztási szokás mind a mai napig megmaradt. Ezért a Japán whiskyket gyakran vízzel, vagy jéggel szokás fogyasztani. 

A Japán Whisky két nagy alakja.

A Japán Whisky történetében két nagy embert említhetünk meg, akinek közreműködése és munkásságának köszönhetően a Japán whiskyket manapság a világ legjobbjai között tartjuk számon. 

Shinjiro Torii a Suntory ház megalkotója és Masataka Taketsuru a NIKKA brand létrehozója. 

A Japán Whisky mesterei

 A Suntory Whisky története

 A Suntory whisky története egészen 1923-ig nyúlik vissza, amikor is a Suntory megalapítója Shinjiro Torii elkezdte megépíteni első lepárlóját Japánban Yamazakiban (Kyoto külvárosában). A közel 80 éves szaktudás -a Suntory megszületésétől számítva- megérett, hogy világszinten nagyon magas minőségű whiskyt szolgáltasson. Azt azonban megjegyezném, hogy a Suntory cégcsoport nem csak Whisky előállításával foglalkozik, hanem minden egyéb italos termékkel.

  1. 1923 A Yamazaki lepárló megépítése.
    1923-ban Shinjiro Tori az első japán lepárlómester, valamint a Suntorynak a megalapítója elkezdte megépíteni a Suntory Yamazaki lepárlóját. Nevét ezáltal beírva, mint Japán első whisky lepárlója. Shinjiro tudását a skót whisky irodalomból nyerte és ebből vonta le a konzekvenciáját, miszerint: „ A jó minőségű víz jó malátát eredményez, valamint a kiváló érlelés teljes mértékben a természetes környezettől függ”. Ezek miatt választotta Kyoto külvárosát.
     
  2. 1929 Az első japán whisky megszületése: SHIROFUDA
    1929-ben mutatták be Japán első „Suntory” név alatt létrejött whiskyét, aminek a beceneve a Shirofuda (fehér címke) volt. Hogy felkeltsék a társadalom figyelmét a termékkel kapcsolatban, az akkoriban már jól ismert skót kevert whiskyk versenytársaként mutatták be. Mindannak dacára, hogy a várt hírnevet nem sikerült elérni Shinjiro tovább folytatta munkáját.
     
  3. 1936 Hermes Gin. 
    Japán első gin brandje a Hermes gin Shinjiro Tori nevéhez fűződik. 2017-ben adták ki a Roku Gint, ami jelenleg Japán egyik legjobb gin brandje. 
     
  4. 1937 A remekmű megszületése: KAKUBIN (négyzet alakú)
    1937-ben a mestermű megszületett. Több, mint 10 évvel a Yamazaki lepárló megalapítása után megalkották a remekművet, amihez hosszan érlelt malátákat használtak, amelyek egyedi jellegzetességgel, valamint lenyűgöző illataromákkal rendelkeztek. Innentől kezdve beszélhetünk a valódi japán whiskykről, amelyek gazdag aromákkal rendelkeznek, hogy kielégítsék az ínyenc japán ízlést. Mind a mai napig a Kakubin sokak közkedvelt itala.
     
  5. 1956: Hermes Vodka.
    A Suntory ház első vodkáját a Hermes vodkát 1956-ban adták ki. 2017-2018-ban mutatták be a HAKU vodkát, ami 100% japán fehér rizsből készült. 
     
  6. 1963: Kiadták az első saját sörüket.
    A legfőbb cél, hogy a törekvő vállalatukat folyamatosan növeljék. Így az akkori igazgató Keizo Saji belevágott a sörfőzésbe. Ebben az évben változtatták meg a Kotobukiya nevet Suntory Limited.
     
  7. 1973: Megalapították a HAKASHU lepárlót.
     
  8. 1984: A Single Malt Whisky megszületése: YAMAZAKI
    1984-ben bocsátották piacra a Yamazaki 12 éves Single Maltot. Ebben az időszakban a single maltokat leginkább a lelkes Whisky rajongók fogyasztották. A remek víz, a tökéletes klíma, valamint az odaadó szaktudás jellemezte a whisky készítést. Ez a Single Malt Whisky ezekkel a jellemzőkkel büszkélkedhetett, de ugyanakkor nagyon kockázatos vállalkozás is volt egy olyan időszakba, amikor a kevert whiskyk domináltak a piacon.
     
  9. A Suntory 90. évfordulójára emlékezve született meg a Hibiki 17 years.1989 adták a kiváló minőségű kevert whiskyt a Hibiki 17 Years-t. Az ízvilág, amit kifejlesztett és kifinomított Sinjiro Torii felellhető a Hibikiben. A Hibiki hűen tükrözi a a Suntory maláta whiskyk gyönyörű rezgését, valamint a japán kevert whiskykre jellemző kellemes illataromát.
     
  10. 3 nagy szeszfőzde 
    1. Yamazaki Szeszfőzde. Japán első és egyben legidősebb japán Whisky lepárlója, ami 1923 óta működik.
    2. Hakushu Szeszfőzde. A Japán Whisky atyjának Sinjironak a fia Keizo Saji hozta létre 1973-ban.
    3. Chita Szeszfőzde. Keizo Saji 1972-ben hozta létre ezt a szeszfőzdét, ahol csakis gabona whiskyt állítanak elő. Jelenleg 3 féle kukoricából készült whiskyt készítenek. 

Nikka Whisky

Masataka Taketsuru (1894-1979)

  1. Takemara-ban született Hiroshimatól 60km-re. A család felmenői 1733-óta foglalkoztak Sake főzéssel.
     
  2. Masataka Taketsuru 1918-ban Skóciába ment Whisky főzést tanulni. Itt ismerkedett meg a feleségével Jessie Robertával (Rita). Szorgalmas tanuló volt. Vegyésznek tanult. Itt sajátította el a whisky főzés mesterségét. 
    Ő volt az első japán, aki külföldre ment whisky főzést tanulni a Glasgow-i egyetemre. Vegyész kurzust vett fel és elkezdte a gyakorlatot különböző lepárlókban.

    1920-ban visszatért feleségével Japánba, ahol a Kotobukiya vállalat (Suntory elődje) olyan szakembert keresett, aki ért a whisky készítéshez. 
     
  3. 1923-ban a Kotobukiya vállalat 10 éves együttműködésben megegyezett Masatakával és ezzel kezdetét vette a közös projekt. Első lépése a közös együttműködésnek 1923-ban a Yamazaki szeszfőzde megalapítása volt. 
     
  4. 1934-ben megalapította saját lepárlóját Hokaido-ban Yoichiban, valamint elindította a saját brandjét NIKKA néven. 
     
  5. 1936-ig almából készült termékek létrehozásával foglalkoztak, ami a “Dai Nippon Kaju” névre hallgatott. A NIKKA a "Nippon Kaju" névből származik.
     
  6. 1936-ban vette kezdetét a Masataka Taketsuru által tervezet Kisüsti Lepárlóberendezésben (Pot Still) a Japán Whisky főzés. Az első Nikka whiskyt 1940-ben mutatták be és a Nikka Whisky nevet kapta.
     
  7. 1961-ben bekövetkezett Rita halálának megemlékezésére megalkotta a Super Nikka Blended whiskyt. 
     
  8. 1963-ban importálták Skóciából az első folyamatos oszlopos lepárlóberendezést. 
     
  9. 1969-ben megépítette 2. lepárlóját a MIYAGIKYO Szeszfőzdét, ahol 1999 óta mind a két Coffey oszlopos lepárló megtalálható.
     
  10. 2012-ben a COFFEY GRAIN sorozat első termékét a kukoricából készült Coffey Grain Whiskyt. Ezt követte 2013-ban a Coffey Malt Whisky. A Coffey Grain sorozat 2017-ben egészült ki a Coffey Gin és a Coffey Vodka termékekkel. 

 

Felhasznált Irodalom:

https://www.nikka.com/eng/

https://whisky.suntory.com/en/global