Az 1920-1933 közötti Amerikai Szesztilalom nem csak Amerikára volt nagy hatással, hanem az egész világ ital fogyasztási szokását teljes mértékben fel forgatta.
Az Amerikai Szesztilalom, amit "Prohibition"-nek is szoktak hívni, óriási hatással volt a ital- és a koktélok világára. A képzett amerikai Bartenderek nagy része Európába, vagy a Karib térségbe "menekült", ezzel hozzájárulva, hogy a világ számos pontján a kevert italok fogyasztási szokásait megismertessék az ott élő emberekkel.
Összegyűjtöttem 10 olyan - a korszakot meghatározó- eseményt, ami bár az italokkal nincs közvetlen kapcsolatban, de jó ha tudsz.
Nagyon szerettem volna 10 egyszerű pontban összeszedni a fontos eseményeket, de sajnos nem tudtam leszűkíteni, ezért kicsit bővebb információkkal fogok nektek szolgálni.
Amerikai Szesztilalom:
- Előzmények:
- Az Amerikai Szesztilalom megindítója Benjamin Rush volt. A kiadott művében: az alkoholfogyasztást, mint betegséget jellemezte.
- 1869-ben megjelent a Szesztilalom pártja, valamint létrejött a Nők Keresztény Absztinencia Egyesülete. Ezek voltak az első egyesületek, akik az alkohol betiltását követelték.
- 1881 -ben Kansas volt az első tagállam, ahol elfogadták az alkoholtilalmat.
- Andrew Volstead 1919 őszén törvényjavaslatot terjesztett be az összes – 0,5%-nál magasabb alkoholtartalmú – szeszes ital betiltásáról. A jogszabály a kongresszus és a szenátus pozitív döntését követően – Wilson elnök vétója ellenére – 1919. október 28-án hatályba is lépett.
A törvény értelmében 1920 januárjától az Egyesült Államokban TILOSSÁ VÁLT a „részegítő italok” termelése, forgalmazása, vásárlása és fogyasztása is. Alkoholt csupán tudományos vagy ipari, illetve gyógyászati célból lehetett előállítani, árusítását pedig – "elvileg" – szigorúan ellenőrizték. Ezzel kezdetét vette az Amerikai Szesztilalom.
- A New York-i Charles Luciano, az omahai illetőségű Tom Dennison, vagy Chicago rettegett bandavezére, Al Capone számára egyaránt az alkohol teremtette meg a felemelkedés lehetőségét. A piacok felosztása után megkezdődtek a véres leszámolások – ilyen volt például az 1929-es Valentin-napi mészárlás.
Valentin Napi mészárlásról bővebben - 1929 valentin napján Amerika legvéresebb napja. Al Capone és az északi banda háborúja. Chicagoban.
- 1920-as években az Amerikai Szesztilalom ellenére nagy igény volt az italra, szórakozásra, szerencsjátékra és a bordély házakra. "Zajos 20-as évek" az emberek imádták szórni a pénzt.
- Az összes befolyt pénz a gengszterek zsebébe vándorolt. Al Capone becsült éves vagyona meghaladta a 120 millió dollárt, aminek a mai értéke 1.5 milliárd dollár. Al Capone kezében volt egész Chicago. (Bírák, politikusok, ügyvédek, rendőrök). A lakosság alkohol, szórakozás, prostitúció iránti igényeit minden mértékben kielégítette.
- Al Caponet Eliot Ness és az érinthetetlenek kapták el (elvileg). Sokak szerint az igazság, hogy egy úgynevezett "Titkos Hatok" intézték el Al Caponet egy jelentéktelen váddal.
- 1931 október 17.-én adócsalás ügyében letartóztatta Al caponét 11 évre ítélték el.
- Nézzük, hogy milyen hatással is volt a korszak az italok világára. Az Amerikai Szesztilalom Kentucky államot súlytotta rettenetesen. Itt szinte mindenkit nagyon rosszul érintett. Nem csak a szeszfőzdékre és az ott dolgozókra lett hatással, hanem a farmerekre, a teherautó soförökre, szállítmányozókra, bár - étterem tulajdonosokra, valamint a teljes személyzetükre.
- AZ AMerikai Szesztilalom néhány fontosabb bár világát érintő hatása:
A bűnszervezetek elkezdtek illegális szeszfőzdéket létrehozni, amik az ellenörzés hiányában kétes minőséget állítottak elő.- Moonshiner : azok az illegális szeszfőzdék, akik az alkoholt holdfényben állították elő titokban, hogy senki ne vegye észre. A moonshinerek léteztek már a whiskey adózásának bevezetésétől fogva. A szesztilalomnak köszönhetően a számuk robbanásszerűen megnövekedett. Mindenki, mindenből alkoholt akart készíteni, illetve készített is. Minőségbe a lehető legrosszabbat. Leginkább Indiana, Virginia valamint Kentucky államban nőtt az egekbe a moonshinerek száma.
- A szeszfőzdéiket úgy alakították ki, hogy gyorsan lehessen kiüríteni.
- A szállításhoz eldugott, veszélyes mellékutakat használtak. Az autók feltuningoltak voltak a soförök pedig vakmerőek.
- Junion Johnsont soha nem kapták el, pedig évekig szállított alkoholt. Tehetségét a szesztilalom végeztével a NASCAR-ban kamatoztatta
- gyakran jóddot és dohányt kevertek az italba, hogy érlelt párlatnak tünjön.
- New Yorkban 1926-ban 576.000 gallon lefoglalt alkoholban találtak mérgező adalékokat. .
- csak New Yorkban a 20-as években átlagosan 20-an haltak meg naponta a kétes eredetű alkohol végett.
- Létrejöttek a Suttogók «Speak Easy» bárak.
- Kentucky államban 1918-1919 között 59 szeszfőzdét zártak be.
- Mindösszesen néhány szeszfőzde maradhatott nyitva, ahol állami engedéllyel főzhettek alkoholt, kizárólag gyógyászati célra. Ilyen pl: Buffalo Trace lepárló (Stagg)
- Moonshiner : azok az illegális szeszfőzdék, akik az alkoholt holdfényben állították elő titokban, hogy senki ne vegye észre. A moonshinerek léteztek már a whiskey adózásának bevezetésétől fogva. A szesztilalomnak köszönhetően a számuk robbanásszerűen megnövekedett. Mindenki, mindenből alkoholt akart készíteni, illetve készített is. Minőségbe a lehető legrosszabbat. Leginkább Indiana, Virginia valamint Kentucky államban nőtt az egekbe a moonshinerek száma.
"Remélem tetszett a Szesztilalomról készített kis összefoglaló. "
"Az Amerikai Szesztilalom fő célja, hogy a társadalmat javítsa, kihozza az italozás veszélyes végkifejletéből az alkoholizmusból, ennek ellenére teljesen az ellenkezője történt. "
Köszönöm, hogy elolvastad
Tisztelettel:
Griljov Roland